piątek, 4 grudnia 2009

Potwór pożerajacy akapity poszukiwany żywy bądź martwy

Wziął i zeżarł jeden malutki akapit z poprzedniej notki. No bo gdzie podziała się informacja, że kompleks parlamentarny obejmuje trzy budynki? Najbardziej wyróżnia się nowoczesne Executive Wing (siedziba rządu), czyli Ul (Beehive), w którym znajdują się biura urzędników, zaprojektowany przez brytyjskiego architekta, Sir Basila Spence’a i zbudowany w latach 1969 - 1980. Politycznym ośrodkiem kraju jest imponujący Parliament House, którego budowa zakończona została w 1922 roku. Piękna edwardiańska budowla została wzniesiona po tym, jak w 1907 roku pożar zniszczył poprzedni, drewniany budynek - General Assembly Building. Zwiedzając Parliament House warto zajrzeć na dziedziniec - pierwotnie otwarty, w czasie jednej z renowacji został przykryty szklanym dachem, tworząc tzw. Galerię, w której wzrok przykuwa trójwymiarowe multimedialne dzieło sztuki.
Parliament House można zwiedzać, biorąc udział w bezpłatnej godzinnej wycieczce z przewodnikiem. Wycieczki odbywają się w dni powszednie między 10:00 rano a 4:00 po południu, w soboty do 15:00 a niedziele między 12:00 a 15:00.

Tuż obok znajduje się piękna neogotycka, pochodząca z 1899 roku Biblioteka Parlamentarna. Cenna kolekcja książek i druków na szczęście nie ucierpiała w kolejnych pożarach (z których jeden zniszczył przecież doszczętnie sąsiedni budynek parlamentu) dzięki przezorności architektów, którzy zabezpieczyli ją ogniotrwałymi drzwiami. Tutejsze zbiory dostępne są raczej dla politologów, dla szerokiej publiczności przeznaczona jest położona w sąsiedztwie Bilbioteka Narodowa. Jednak warto zajrzeć do środka, wnętrza bowiem są pięknie dekorowane gipsową sztukaterią oraz wspaniałymi witrażami, ozdabiającymi drzwi i okna.
No!